Портал:Велика Британія
Портал:Велика Британія |
Редактори |
Портал | Обговорення порталу | Доглядачі порталу | Червоні посилання | Проєкт |
Велика Британія
|
Сполу́чене Королі́вство Вели́кої Брита́нії та Півні́чної Ірла́ндії (англ. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), відоме також під такими короткими назвами, як Вели́ка Брита́нія (англ. Great Britain), Сполу́чене Королі́вство (англ. United Kingdom), Брита́нія (англ. Britain) — суверенна держава, розташована біля північно-західного узбережжя континентальної Європи. Територія Сполученого Королівства включає острів Велика Британія, частину острова Ірландія та численні невеликі острови. Північна Ірландія — єдина частина Сполученого Королівства, що має суходільний кордон з іншою суверенною країною — Республікою Ірландією. Всі інші кордони є водними: Сполучене Королівство оточене Атлантичним Океаном, Північним морем, Англійським каналом та Ірландським морем.
Сполучене Королівство — унітарна держава, конституційна монархія з парламентською системою управління. Столиця Королівства — місто Лондон. Королівство об'єднує чотири історичні провінції (англійською — «країни»): Англію, Північну Ірландію, Шотландію та Уельс. Три з цих країн мають національні уряди з різним ступенем повноважень, розташовані у Белфасті, Единбурзі та Кардіффі, відповідно. Зі Сполученим Королівством асоційовані Коронні володіння, хоча вони й не є його частиною конституційно. Сполучене Королівство має 14 Заморських територій.
Королівство об'єднує чотири історичні провінції (англійською — «країни»): Англію, Північну Ірландію, Шотландію та Уельс, столицями яких є Лондон, Белфаст, Единбург та Кардіфф, відповідно. Три з цих країн мають національні уряди з різним ступенем повноважень, щоправда, їхня влада делегована парламентом Великої Британії, який може ухвалювати закони в односторонньому порядку, однобічно змінюючи або скасовуючи деволюцію (Англія не має жодної делегованої влади). Острів Мен, розташований поблизу, Гернсі та Джерсі не входять до складу Великої Британії, оскільки є коронними володіннями з британським урядом, відповідальним за їхню оборону та міжнародне представництво. Сполучене Королівство володіє 14 заморськими територіями. Британський вплив можна спостерігати в мові, культурі та політичних системах багатьох її колишніх колоній.
Вибрана стаття
|
«Тита́нік» (англ. RMS Titanic) — найбільше пасажирське судно світу класу «Олімпік» на час своєї побудови. «Титанік» належав англійській компанії White Star Line. Під час першого рейсу 15 квітня 1912 лайнер зіткнувся з айсбергом в Атлантичному океані та затонув. У цій катастрофі загинуло 1517 осіб. Історія «Титаніка» стала легендарною завдяки, зокрема, кільком художнім фільмам, знятим за мотивами цієї трагедії. Один з останніх фільмів, а саме фільм 1997 року отримав премії «Оскар» і мав феноменальний успіх у прокаті. → читати далі
Цікавинки
|
- «Король Шотландії», керуючи Угандою, оголосив війну США, в якій об'явив себе переможцем.
- Один з найвидатніших англійських прозаїків народився на території України та мав польське походження.
- Батько отримав нобелівську премію за те, що відкрив частинку електрон, а син через 31 рік отримав її за те, що показав, що електрони не тільки частинки, а ще й хвилі.
- Лише сім жителів гнилого містечка могли делегувати до парламенту Великобританії двох депутатів.
- Останній чемпіон англійської прем'єр-ліги був заснований донькою священика, щоб врятувати мешканців свого району від злочинності і пияцтва.
- Британці майже рік воювали з тубільцями Нової Зеландії за флагшток.
- Третій за часом заснування університет Англії (після Оксфорда та Кембриджа) проіснував лише 4 роки.
- Англійський король Георг V у 1919 році нагородив вигаданого генерала Харкова британським кавалерським орденом.
- Британці так сильно впливали на виробництво портвейну, що Португалії навіть довелося подарувати їм частину (на фото) міста Порту назавжди.
- Англійський професор і теолог XIV століття був спалений майже через півстоліття після своєї смерті.
Нові статті
|
- Kaleidoscope — започаткував 3 листопада 2024 користувач Radioheaden
- Діксон (шотландське прізвище) — започаткував 3 листопада 2024 користувач Shkod
- Діксон (англійське прізвище) — започаткував 3 листопада 2024 користувач Shkod
- Пітер Дуліт — започаткував 3 листопада 2024 користувач Belorus.veronika
- Грок (слово) — започаткував 3 листопада 2024 користувач Lxlalexlxl
- Конвоїри (фільм) — започаткував 3 листопада 2024 користувач Стефанко1982
- Join Hands — започаткував 3 листопада 2024 користувач Radioheaden
- Час жити — започаткував 3 листопада 2024 користувач Шиманський Василь
- Шолто Дуглас — започаткував 3 листопада 2024 користувач Olegvdv68
Допомога
|
Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходится згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.
Див. також
Вибрана особистість
|
Сер Джеймс Пол Макка́ртні MBE (англ. James Paul McCartney; нар. 18 червня 1942, Ліверпуль) — британський співак, композитор, автор пісень, мультиінструменталіст, музичний продюсер, підприємець, лауреат численних премій Grammy, кавалер Ордена Британської імперії, лицар Британської імперії. Здобув всесвітню популярність як один із засновників і учасників рок-гурту The Beatles. Разом із Джоном Ленноном сформував один із найвпливовіших і найуспішніших творчих тандемів, який написав одні з найпопулярніших пісень в історії рок-музики.
Із розпадом гурту «Бітлз» Маккартні почав успішну сольну кар'єру й заснував гурт Wings разом з дружиною Ліндою Істмен Маккартні й гітаристом Денні Лейном. Окрім поп- і рок-музики він писав електронну й класичну музику, а також музику для кінофільмів. Як сольний артист випустив численні альбоми. Брав участь у благодійних концертах. Займає 64-ту позицію в британському рейтингу «100 геніїв сучасності».
Занесений у Книгу рекордів Гіннеса як найуспішніший музикант і композитор-пісняр усіх часів. → читати далі
Цей портал належить до вибраних порталів української Вікіпедії. |